• Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Jesion Naturalny lity lakierowany
  od 89zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Jesion bielony lity lakierowany
  od 99zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  jesion termo lity lakierowany
  od 108zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Dąb lity lakierowany
  od 110zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Dąb lity olejowany
  od 100zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA II i III WARSTWOWA
  Dąb warstwowy olejowany
  od 95zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA II i III WARSTWOWA
  Dąb warstwowy lakierowany
  od 100zł/m2 netto

Schody drewniane

Dawniej i dziś

Często osoby postronne odnoszą wrażenie, że wykonanie schodów drewnianych jest pracą nietrudną. Praktyczne doświadczenia pokazują jednak, iż prawidłowe wykonanie takiej konstrukcji wymaga dużej wiedzy i umiejętności.

W przeszłości niewiele osób zwracało uwagę na schody. Miały one jedynie spełniać swoją funkcję użytkową – umożliwienie przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Obecnie schody stanowią niezwykle istotny element wystroju wnętrza domu, czasem stanowiący wręcz jego centralny punkt. Projektując wnętrze domu czy mieszkania zawsze poszukuje się jak najciekawszych, najefektowniejszych sposobów na zaaranżowanie schodów i wykorzystanie ich potencjału dekoracyjnego. Dobór odpowiednich materiałów współgrających z resztą pomieszczenia, dobry projekt oraz jego prawidłowa realizacja to podstawy pozwalające stworzyć wyjątkową przestrzeń.

W XXI wieku możliwe jest stworzenie właściwie dowolnego kształtu zarówno stopni jak i balustrad. Wykorzystywane są także w schodach drewnianych takie materiały jak kamień, metal czy szkło. Nowoczesne sposoby mocowania pozwalają na osiągnięcie niezwykłego efektu unoszenia się w powietrzu schodów oraz pozwalają na umieszczanie ich we właściwie każdych warunkach: na otwartej przestrzeni, w salonie, w holu. Często lokowanie schodów ma na celu najlepsze ich wyeksponowanie.

Przeczytaj o konstrukcji schodów »

Wykonanie

Niezwykle istotnym aspektem w procesie projektowania wnętrza jest kształt, jaki będą miały schody drewniane. Podstawowym warunkiem jest odpowiednie dopasowanie do całej przestrzeni oraz podłogi. Pojawiają się tutaj ograniczenia związane z samym układem mieszkania, który narzuca pewne rozwiązania czy też eliminuje część z nich. Inne schody spotyka się w salonie, innymi schodzi się do piwnicy, a jeszcze inne łączą dwa takie same piętra.

Nadrzędną wartością podczas wykonywania schodów jest jednak solidność wykonania gwarantująca bezpieczeństwo konstrukcji. Schody drewniane muszą zostać wykonane z bardzo twardego drewna, które będzie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Najlepszym materiałem na schody drewniane jest buk, dąb lub jesion, natomiast w przypadku drewna egzotycznego odpowiednią trwałością cechują się takie gatunki jak sapeli, iroko, jatoba czy merbau. Najlepszy rezultat daje również użycie materiałów o takiej samej lub jak najbardziej zbliżonej barwie na stopnie schodów drewnianych i podłogę czy drzwi. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się czasami odpowiednie dostosowanie koloru stopni przy odmiennych barwach podłóg na obu kondygnacjach.

Schody drewniane wykonywane są coraz częściej przy użyciu pewnych elementów ze stali, szkła czy kamienia. Rosnącą popularnością cieszą się na przykład kute balustrady stalowe o niezwykle finezyjnych kształtach czy też wspaniale wkomponowane wstawki z kamienia. Nowoczesna technologia pozwoliła zminimalizować ograniczenia narzucane wyobraźni osób projektujących kształt i formę schodów nie tylko drewnianych.

Przeczytaj o konstrukcji schodów »Zobacz galerię »

mParkiet, adres: ul. Bartycka 24/26, pawilon 86, 00-716 Warszawa, tel. 22 891 18 50, Mapa Google
^ powrót do góry
ilość odwiedzin: 22045

wykonanie: AGINUS