• Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Jesion Naturalny lity lakierowany
  od 89zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Jesion bielony lity lakierowany
  od 99zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  jesion termo lity lakierowany
  od 108zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Dąb lity lakierowany
  od 110zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA Z LITEGO DREWNA
  Dąb lity olejowany
  od 100zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA II i III WARSTWOWA
  Dąb warstwowy olejowany
  od 95zł/m2 netto
 • Promocja
  » DESKA II i III WARSTWOWA
  Dąb warstwowy lakierowany
  od 100zł/m2 netto

baza wiedzy

« powrót do spisu treści

Wykończenie powierzchni użytkowej

W drewnie wielu gatunków drzew egzotycznych występują substancje oleiste oraz różne związki chemiczne, które w zetknięciu z lakierem/olejem nawierzchniowym mogą wywołać niepożądane reakcję lub dramatycznie wpłynąć na zmianę koloru drewna. Dodatkowo wymogi ekologiczne zmuszają firmy produkujące chemię nawierzchniową do eliminowania pewnych składników lakieru i zastępowania nowymi komponentami, które to mogą niekorzystnie oddziaływać na poszczególne gatunki drewna.

Dlatego też, aby uniknąć tych niepożądanych reakcji przed rozpoczęciem procesu lakierowania/olejowania, należy wykonać testy lakieru/oleju na przygotowanej do wykończenia podłodze.

Wybór chemii nawierzchniowej:

 • Systemy olejowe z lub bez wosku.
  Ten system zabezpieczenia jest głównie zalecany do miejsc użyteczności publicznej takich jak: szkoły, biura, sklepy. Powód - możliwość szybkiej renowacji/konserwacji podłogi. Większość gatunków egzotycznych należy do grupy bardzo twardych, dlatego też nie ma potrzeby wzmacniani twardości warstwy użytkowej przy zastosowaniu lakieru. W przypadku podłóg w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, które charakteryzują się ciemną barwą, wszelkie zarysowania na lakierze pozostawiają jaśniejsze ślady. W przypadku podłóg olejowanych miejscowe zarysowania są możliwe do usunięcia przy zastosowaniu odpowiednich środków konserwujących. Dodatkowo, drewno zabezpieczone olejem w pełni uwydatnia swoje walory estetyczne, jak kolor i usłojenie.
 • Systemy lakierowe.
  Systemy lakierowe są w dalszym ciągu najbardziej popularnym sposobem wykończenia powierzchni w pomieszczeniach mieszkalnych. Stosując lakiery, należy pamiętać o ich oddziaływaniu na zmianę koloru drewna:
  • lakiery na bazie wody: nie przyciemniają drewna, powstrzymują proces ciemnienia, jako lakiery elastyczne redukują efekty rozsychania się drewna.
  • lakiery poliuretanowe: przyciemniają drewno, problematyczne gatunki drewna, lapacho/ipe - związki zasadowe w drewnie - zmiana koloru na czerwony, doussie - związki krzemu (białe wykwity) - lakier nie przyjmuje się, jatoba - związki krzemu nie widoczne gołym okiem, po lakierze jaśniejsze plamy, teak - związki oleiste - lakierowanie problematyczne.
mParkiet, adres: ul. Bartycka 24/26, pawilon 86, 00-716 Warszawa, tel. 22 891 18 50, Mapa Google
^ powrót do góry
ilość odwiedzin: 15130

wykonanie: AGINUS